Obecná sekce
Indukční termografie je nedestruktivní a bezkontaktní metoda detekce povrchových trhlin na vodivých materiálech. Přítomnost povrchových trhlin vede k lokální deformaci vířivých proudů vytvářených indukční cívkou. V souladu s tím dochází v odpovídajících polohách k teplotnímu nárůstu. To umožňuje odhalit vady pomocí termovizní kamery.
Tato automatická metoda je vhodná pro zkoušení polotovarů i komplexně tvarovaných součástí. Systém se skládá z jedné nebo více infračervených kamer, indukční cívky a vysokofrekvenčního generátoru, který zkoušené části ohřívá kontinuálně nebo v pulsech.
Termografie: Osvědčená metoda – nové vyhodnocení
DEFECTOVISION IR činí vadná místa na povrchu materiálu viditelná pro oko a pomocí tepelných schémat poskytuje informace o jejich velikosti a hloubce. Tím se drahé dodatečné opracovávání zkušebních kusů snižuje na minimum. Zkušební metoda indukční termografie pokrývá téměř 100% povrchu materiálu a je bezdotyková.
Při zkoušení pomocí DEFECTOVISION IR projíždí zkoušený díl indukční cívkou, která ohřívá jeho povrch. Čtyři infračervené kamery snímají výsledné rozložení teploty na povrchu materiálu. U otevřených vad na povrchu dochází k lokálnímu nárůstu teploty, jehož amplituda závisí na velikosti materiálové vady. Digitální data jsou vyhodnocena zkušební elektronikou a ta zcela automaticky zjistí přesnou polohu a kategorii defektů.
Měřené rozložení teplot povrchu materiálu závisí také na jeho vlastnostech, proto je zkušební díl před zahřátím jemně smáčen vodou. To zaručí vysokou rovnoměrnost a zvýšení emisivity důležité pro měření teploty a zajistí tak reprodukovatelné výsledky zkoušení.
Při principu vyhodnocování, nově vyvinutém a patentovaném společností FOERSTER, je každý bod povrchu několikrát nasnímán. Díky tomu je možné nakonec určit, zda se za zkušebním signálem skrývá skutečná vada materiálu nebo zda jde jen o chybnou indikaci.
Zkoušení součástí
Díly se složitou geometrií je v některých místech obtížné nebo nemožné zkoušet metodou vířivých proudů. Pro zkoušení takových dílů často zbývá pouze magnetická prášková metoda nebo penetrační zkoušení. Tyto metody obvykle nelze automatizovat. Pomocí systému DEFECTOVISION CT pro flexibilní indukční termografii součástí nyní firma FOERSTER nabízí nové řešení pro zkoušení vad složitých dílů.
Typický systém se skládá z termovizní kamery a indukční cívky s generátorem. Indukční impuls generuje zdroje tepla v místě povrchových vad na zkoušené součásti. Tepelné záznamy jsou analyzovány pomocí algoritmů pro zpracování videa a obrazu. To umožňuje automatizovat zkoušení. Typické součásti mají často speciální konstrukční vlastnosti, jako jsou závity, ozubení, nože nebo profily. Často jsou takové části kované, slinuté, vyráběné v aditivní výrobě nebo tvarované. Efektivně lze také detekovat póry a trhliny ve svarech.
Příklady aplikací termografie na součástech zahrnují:
- Vačky
- Ozubená kola, pastorky
- Součásti převodovky
- Kované díly (kuželová ozubená kola, hřídelové vidlice)
- Profilované plechy
- Svary (laserové, svařování pod tavidlem)
- Součásti turbíny (lopatky)
Flyer - DEFECTOVISION CT - Non-destructive and contact-free crack detection
Flyer - NDT COMBICELL - Hybrid test system with automatic part handling for non-destructive testing